Kontakt

Välkommen till Svenska Båtunionen (SBU)

Här hittar du nummer till vårt kansli, båtklubbssupport, Nämnden för Båtlivsutbildning (NFB) samt tidningen Båtliv.

Kansliet är beläget på af Pontins väg 6, på Djurgården i Stockholm. Vi som arbetar här är SBU:s personal samt personal för NFB- Nämnden för Båtlivsutbildning, som också har sitt kansli hos oss. SBU:s kanslis öppettider är vanligtvis 9-15 må-to samt 9-12 på fredagar. Vid besök, vänligen ring innan. 

Båtklubbssupporten:

Här kan du ställa frågor till oss inom det område du undrar över

BAS-support

bas

Support för administrationsverktyget BAS
bas-support@batunionen.com

 

SBU Sjösäkerhet

sjosakerhet

För frågor kring säkerhet på sjön i klubb, hamn och varv
sakerhet@batunionen.com

 

SBU Juridik

juridik

Frågor kring båtklubbsjuridik
juridik@batunionen.com

 

SBU Registrator

registrator

Skicka handlingar, motioner, remisser etc. för diarieföring hit.
registrator@batunionen.com

 

SBU Båtmiljö

miljo

För frågor kring båtmiljö
miljo@batunionen.com

 

Tips och nyheter

nyheter

Vad ska vi uppmärksamma?
content@batunionen.com

 

Vi arbetar på kansliet:

Peter Karlsson

hk508xeycydtkawe4ezp

Verksamhetschef

Verksamhetsfrågor, press, marknad
peter@batunionen.com
+468 – 545 859 61

Patrik Lindqvist

patrik

IT-ansvarig

BAS, Internationella certifikat
patrik@batunionen.com
+468 – 545 859 64

Simon Vinokur

simon

Projektledare, Integrationssegling

integrationsfrågor
simon@batunionen.com
+46 70 425 38 35

 

Lisa Possne Frisell

mini5

Kommunikationsansvarig

kommunikation, web, sociala medier
lisa@batunionen.com
 +468 – 545 859 66

Mari-Ann Johansson

mari-ann

Administratör SBU och NFB

SBU konferens & administration, NFB
mari-ann@batunionen.com
+468 – 545 859 65

Lars-Åke Redéen

2014_Lars-Ake_Redeen_liten

Chefredaktör, tidningen Båtliv

Tips, frågor om tidningens innehåll
lars-ake.redeen@batliv.se 
+46- 708 297 800

Cecilia Obitz

Cecilia

Ekonomiansvarig

ekonomi och båtklubbslån
cecilia@batunionen.com
+468 – 545 859 63

Björn Lagerman

bjorn2

Projektansvarig NFB

Frågor kring NFB
bjorn@batunionen.com
+468 – 545 859 62