Kontakt

Välkommen till Svenska Båtunionen (SBU)

Här hittar du nummer till vårt kansli, båtklubbssupport samt tidningen Båtliv.

Kansliet är beläget på af Pontins väg 6, på Djurgården i Stockholm.  SBU:s kanslis öppettider är vanligtvis 9-15 må-to samt 9-12 på fredagar. Vid besök, vänligen ring innan. 

Båtklubbssupporten:

Här kan du ställa frågor till oss inom det område du undrar över

BAS-support

bas

Support för administrationsverktyget BAS
bas-support@batunionen.se

SBU Sjösäkerhet

sjosakerhet

För frågor kring säkerhet på sjön i klubb, hamn och varv
sakerhet@batunionen.se

SBU Juridik

juridik

Frågor kring båtklubbsjuridik
juridik@batunionen.se

SBU Registrator

registrator

Skicka handlingar, motioner, remisser etc. för diarieföring hit.
registrator@batunionen.se

SBU Båtmiljö

miljo

För frågor kring båtmiljö
miljo@batunionen.se

Tips och nyheter

nyheter

Vad ska vi uppmärksamma?
content@batunionen.se

Vi arbetar på SBU:

Peter Karlsson

hk508xeycydtkawe4ezp

Verksamhetschef

Verksamhetsfrågor, press, marknad
peter@batunionen.se
+468 – 545 859 61

Mari-Ann Johansson

mari-ann

Administratör 

SBU konferens & administration
mari-ann@batunionen.se
+468 – 545 859 65

 

Carl Zeidlitz

 

Kommunikatör

carl@batunionen.se
+468 – 545 859 62

 

Cecilia Obitz

Cecilia

Ekonomiansvarig

ekonomi och båtklubbslån
cecilia@batunionen.se
+468 – 545 859 63

Lars-Åke Redéen

2014_Lars-Ake_Redeen_liten

Chefredaktör, tidningen Båtliv (sitter ej på kansliet)

Tips, frågor om tidningens innehåll
lars-ake.redeen@batliv.se
+46 – 708 297 800

Havstulpanvarningen/Båtmiljö.se

miljokonferens

 

 


Havstulpanvarningen/Båtmiljö.se

Frågor gällande tjänsten och hemsidan hänvisas till:
havstulpan@batunionen.se

Patrik Lindqvist

patrik

IT-ansvarig

BAS, Internationella certifikat
patrik@batunionen.se
+468 – 545 859 64

Svenska Båtunionens styrelse

 

 


För kontakt med Svenska Båtunionens styrelse, klicka här